Harz Roller Kanaryası için Buğday Çimlendirmenin Yolu

Harz Roller Kanaryası için Buğday Çimlendirmenin Yolu

Buğday çimlendirme kanaryalarınız için son derece sağlıklı bir gıda çeşididir. Buğday çimlendirmenin faydalarını kısaca şöyle sıralayabiliriz.

  1. Tüy dökümündeki kuşlarınızın kolaylıkla tüyden çıkmasına yardımcı olacaktır.
  2. Barsak düzenleri ideal olacak, tam bir besin alacak ve E vitamini yönünden hiç bir sorunları kalmayıp bağışıklık  sistemleri güçlenecektir.
  3. Erkek kuşlarınızın yumurta doldurma verimi yükselecek.
  4. Dişi kuşlarınız daha çok yumurtlayacak.
  5. Yumurtaları sağlıklı olacak ve yumurta içi ölümler yok denecek kadar azalacak.
  6. Tüy kaliteleri en üst düzeye çıkacaktır.

Buğday çimlendirme için internette arama yaptığınızda oldukça çok metot göreceksiniz benim size tavsiye edeceğim yol oldukça kolay ve zahmetsiz olacaktır. Tabi diğer uygulamalar yanlış diyemeyiz sadece aynı sonuca değişik yollardan ulaşmış olursunuz.

Önce aldığımız işlenmemiş buğdayımızı bir süzgece koyarak güzelce yıkayıp toz ve yabancı maddelerden ayırın. (Resim 1) Daha sonra bir kap içine koyduğunuz buğdayınıza su ekleyiniz. Su buğdaydan yaklaşık iki parmak yukarda kalsın. (Resim 2) Kabın ağzını kapatın, karanlık ve oda sıcaklığında ortamda 8-10 saat bekletin.

Daha sonra beklemiş buğdayı alarak güzelce süzgeçte yıkayın. (Resim 3) (Bu bekleme sürecinde buğdayda hafif  ekşimtırak koku olduğunu fark edeceksiniz.) Bekleyen buğdayın suda şişmiş olduğunu göreceksiniz. Buğdayı güzelce yıkadıktan sonra üçüncü resimdeki gibi süzgeci içi boş kabın üzerine koyunuz. Böylece buğdaydaki fazla su boş kabın içerisine akacaktır. Yaklaşık 24 saat bu şekilde kalan buğday dördüncü resimdeki gibi çimlenmiş olacaktır.

bugday_cimlendirme_02b2b3b4

Tebrikler Dört hamlede pratik bir şekilde buğdayınızı çimlendirdiniz.

Çimlenmiş buğday ilk gün ve bir sonraki gün tazeliğini korur. Az yaparak taze taze kuşlarınıza vermenizde fayda var. Diğer bir konu ise buğday suda beklediğinde şiştiğinden az görünen buğday daha çoğalmış gibi görünecek. O nedenle kuş sayınıza göre miktar ayarlamanızı yapınız. Bir kaç denemeden sonra ideal ölçünüzü bulmuş olursunuz. Ama isterseniz buzlukta bekletip çimlenmeyi yavaşlata bilirsiniz. Açıkta kalan buğday sürekli çimlenmeye devam eder ve özelliğini yitirir.
Son olarak isterseniz kuşlarınıza vermeden önce son kez daha yıkayabilirsiniz. Ancak sulu şekilde verirseniz kuşlarınız ishal olabilir. Yıkadıktan sonra buğdayınızı  havlu kağıt üzerine koyup fazla suyunu arındırabilirsiniz.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak