Kanarya Nakil ve Taşımacılığı

Kanarya Nakil ve Taşımacılığı

Taşımacılıkta başımıza gelebilecek olumsuzluklar.

  1. Anlaşma yaptığınız kişi size hasta ve sağlıksız kuş gönderebilir.
  2. Anlaşma yaptığınız kişi parasını ödemenize rağmen hiç kuş göndermeyebilir.
  3. Tanımadığınız kişiyse hakkınızdan ve alacağınızdan olursunuz.
  4. Taşıma esnasından havasızlıktan veya darbelerden dolayı kuş, kutu veya kafeste ölebilir.
  5. Uzun yolda soğuktan yada sıcaktan ölebilir.
  6. Açlık veya susuzluktan ölebilir.
  7. Kutunun size verileceği unutulur ve arabanın içinde şehir şehir dolanır.
  8. Şoför veya muavine cep harçlığı verirsiniz ama , sizin gibi koruyup kollamaz paketi.
  9. Kısaca taşıma suyla değirmen dönemez. Bu işe, ama isteyerek ama istemeyerek karar verdiyseniz başınıza gelebilecek olumsuzlukları baştan kabul ediniz.

Taşımacılıkta Otobüs firmalarını kullanmanın bize kazandıracakları.
Peki; bu durumun bize kazandıracaklarını da şöyle bir gözden geçirelim.
Alacağımız kuş uzak şehirde olduğundan. Ha diyince yola düşüp gidemeyiz. Bir çoğumuz evli,çocuklu,iş güç sahibi sorumlulukları olan insanlarız. Gitmek istesek yol parası yoldaki iyi kötü harcırahımız derken bir dünya parada boşa gidecektir. Ama uygun şartlar sağlandığında firmaya verilecek kutu şoför yada muavinin cebine koyacağımız bir çay sigara parasına hiç uğraşmadan kuşları almamızı sağlayacaktır. Böylece hem zamandan, hem paradan, hem de yolda başımıza gelebilecek aksiliklerden kurtulmuş oluruz. Bu olaya bu gözle baktığımızda otobüs firmasıyla ulaştırma ve nakil kötü diyemeyiz. .

Kanarya taşımacılığı ve naklinde dikkat edilecekler.
Kanaryaları bazı sebeplerden dolayı yaşadıkları ortamdan başka bir ortama götürmemiz gerekebilir. Bu durumlarda kanaryanın başına herhangi bir sorun gelmemesi için dikkat etmemiz gereken konular vardır.

Kanaryalar kısa mesafeli yerlerde seyahat ettirilecekse çokta büyük olmayan taşıyacağımız kuş sayısına paralel büyüklükte taşıma kafesleri kullanabiliriz. Kafesin küçük olması taşırken savrulmamasına ve yer kaplamayacağından daha kolay sahip çıkmamıza yardımcı olur.
Genel anlamda taşıma işlerinde çok farklı kutu çeşitleri kullanılmaktadır. Özel işlemeli ahşap kafesten tutun, karton kutuya kadar her şey bu iş için kullanılmaktadır. Taşıma işlerinde kullanacağınız kutunun şu özellikleri barındırmasına dikkat ediniz.

Kapalı olması: Etrafının kapalı olması kusun hava ve dış etkenlere maruz kalmasını engeller.

Uygun ölçüde olması: Taşıyacağınız kuş kapasitesine uygun ne çok büyük ne çok küçük olmalı.

Sağlam olması: Ahşap veya plastik olabilir. Elimizde kolay taşıyabileceğimiz, çarpma veya düşmelere karşı dayanıklı olması istemeyen kazalarda işimize yarayacaktır.
Duruma göre hava deliklerinin olmasına ve ihtiyaç anında yem ve suluk takabileceğimiz yerlerinin olması uygun olur. Ama kısa süreli taşımalarda yem ve suluğa gerek olmaz.

Kanaryalar uzun bir yolculuğa çıkacaksa örneğin otobüs firması ile.
Kanaryanızı kendi imkanınızla otobüste götürecekseniz. Ahşap veya etrafı kapatılmış kafes tercih ediniz. Aracın bagajına değil yanınıza alınız. Kafes içerisine yem ve bir parça elma koyarak açlık veya susuzluğunu gideriniz. Gece yolculuğunda bunları kullanmanız gerekmeye bilir. Ama gündüzse veya uzun süreli gece yolculuklarında mutlaka molalarda yem ve suluğu takarak ihtiyaçlarını gideriniz. Hareket esnasında suluğun takalı olması kuşların ve kafesin ıslanmasına neden olabilir.

Kanaryalar uzun bir yolculuğa çıkacaksa örneğin kendi aracınızla.
Kendi aracınızla yolculuğa çıkacaksanız durum biraz daha kolay olur ama yinede dikkatli olmalıyız. Araç içinde kuşun kafesini sabit bir noktaya koyunuz. Ani fren ve sarsıntıdan koruyunuz. Direk güneş ışığı, açılmış klima ve pencereden rüzgara maruz kalmasını engelleyiniz. Yem ve suyunu kontrol ediniz. Huzursuz olmamaları için üzerlerini kapatabilirsiniz ama kuşları bunaltmayınız. Araç içinde içeceğiniz sigara veya araç parfümüne dikkat ediniz.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak