Kanarya

Kanarya

Kanarya, 14. 16. asırlarda İspanya vatandaşlarını tarafından Kanarya Adaları’nda keşfedilmiştir. Daha sonra onların besleyip üretmesiyle ve akabinde yaymasıyla birlikte, bütün dünya ülkeleri kanarya kuşunu sevmiştir. Kanarya kuşunun en büyük özelliklerinden biri olan güzel ötümü sayesinde bütün ülkeler bu cins kuşu sahiplenmiştir.

Kanarya, erkeği dişisine göre daha güzel öten bir kuş cinsidir. Erkekler genellikle ötümlerinin makarasal boyutuyla birlikte kendini insanlara sevdirmiştir. Dişiler ise genellikle üretim için kullanılmaktadır. Tarihsel boyutu çok eskilere dayanan kanarya kuşu, her türden ve renkten hemen hemen üretilmiştir. Bu renkler genellikle yeşil, sarı, sarılı yeşil, portakal renk vb. renklerdir.

İspanya vatandaşları kanaryayı buldular bulmasına ama kanarya o dönemde ciddi anlamda bugüne nazaran daha seçkin bir kuştu. İlk bulunduğu zamanlarda kanarya kuşunu beslemek ciddi bir maharetti. Kanarya kuşunu sadece parası çok olan yani bizim bugün ”zengin” diye tabir ettiğimiz insanlar besleyebiliyordu. Bu arada İspanya vatandaşlarının kanaryanın yayılmasında nasıl ki bir etkisi varsa, Almanya’nın da kanarya kuşunu üretip yaymakta gerçekten büyük bir yeri vardır. Almanlar ve birkaç Avrupa ülkesi daha kanaryaları üreterek, farklı ötüm varyasyonları veya ruloları ortaya çıkartarak, bu kuşun dünya çapında bir ün kazanmasında büyük rol oynamışlardır. Bu denli yayılan kanarya, artık her evde zaman içinde beslenebilir hale gelmiş bir kuş olmuştur.

Kanarya, çiftleşme döneminde genellikle eş seçmez. Erkekler dişileri baştan çıkarmak için kanatlarını indirerek sert ötüşlerle tavlamaya çalışır. Dişiler ise kızgınlık döneminde genellikle bir kağıt parçası taşırlar. Ağızlarında bir oraya bir buraya sıçrarlar. Kanatlarını indirip kaldırırlar. Dişiler, erkeğin sesini duydukları zaman kafes içinde eğilir ve çiftleşme modu alırlar. Bu durumu gören erkek ise dişinin üstüne çıkarak çiftleşmeyi gerçekleştirir.

Kanaryaların kuluçka dönemi 13 günlük bir süreden ibarettir. Ortalama 13 gün sonra ilk yaptığı yumurtadan yavru çıkar. Bu süre içinde dişide yuvada yatmaktadır. Kimi erkek ise dişiyi bu süreçte besler. Kimi erkek ise kıskançlığından yumurtayı kırabilir. Bu duruma dikkat etmek lazım… Yavrular genellikle 3 hafta sonra yuvadan uçacak pozisyona gelirler.

Kanarya, fazla sıkıntıya gelen bir kuş türü değildir. Genellikle hareketli olan ve neşeli bir kuş türüdür. Kanaryalar beslenirken fazla küçük kafeslerde tutulmamalıdır. Havası temiz ve güzel olan bir yerde beslemek en doğru olanıdır. Kanaryalar, genellikle ışığı gördüğü zaman ötmeye başlarlar. 

Yılın belli dönemlerinde tüy dökümü yaşarlar. Tüy dökümü esnasında güzel bakılmalı ve ötüşlerinin devam edebilmesi için özen gösterilmelidir.

Kanarya kuşları bugün bakıldığında 3 ana grupta toplanmıştır. Ana cinsler ve bu cinslere bağlı olan türler.

1- Ötüm Kanaryaları

2- Renk Kanaryaları

3- Irk Kanaryaları

Ötüm Kanaryaları : Harz roller, Malinua, Timbrado, Bülbüllü Kanarya

Renk Kanaryaları: Mozaik ( İsabel, Agathe, Sarı Mozaik, Al Mozaik vb.)

Irk Kanaryaları: Gloster, Border, Norwich, Yorkshire, Parizyen, Crest, Larget, Raza

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak