Kanaryalara Bilezik Nasıl Takılır?

Kanaryalara Bilezik Nasıl Takılır?

Kanaryanızın yavrusu oldu peki nasıl bilezik takacağım diyorsanız işte size cevabı aşağıdaki resim ve açıklamaları okuyarak yapabilirsiniz. Yeni doğmuş yavrunuzun ayağına bileziğini takabilirsiniz. Bilezik kuşun bir nevi nüfus cüzdanıdır ve kuşunuzun tanımlamasında kullanılır.Bilezik kişiye özeldir bu nedenle kendinize ait bir bilezik alabilmeniz için bir kanarya derneğine üye olmanız gerekmektedir. Ayrıca kuşunuzun yarışmaya katılabilmesi için bilezikli olması mecburidir.

Bir bileziğin üzerinde şu bilgiler bulunur:
41/315/09/001 (örnektir)

34 : Bağlı bulunduğunuz derneğin kodu.
666 : Dernek üye numaranız.
14 : Hangi yıla ait olduğu.
001 : Sıra numarası her doğan kuşun o yılın kaçın yavrusu olduğunu anlatır. 002-003….. diye devam eder.

Yavru kanaryaya bilezik takılma dönemi ortalama 5.- 8. güne denk gelir. Bu durum kuşun günlük gelişimine göre değişebilir. Bilezikler kuşun yüzü kendimize dönükken sol ayağına takılır.

Resim 1: Yavrunun ayağı sol elde bilezik sağ elde durur ve önce ön üç ayak bilezikten geçirilir..
Resim 2: Üç parmak bileziğe geçirilir. Eğer bileziğin zorlanacağına inanırsanız bir krem veya vazelin sürebilirsiniz. Fakat gereksiz zorlamalardan kaçınınız.
Resim 3: Bu adımda resim üçteki konuma getirilen bilezik ve ayaklardan sonra arka ayak geriye doğru kıvrılır.
Resim 4: Son bölümde ise bilezik geri katlanmış parmağın üzerinden geriye doğru çekilir ve bilezik takma işlemi tamamlanmış olur.

Eğer vakitli davranmaz iseniz yavrunun ayağı büyür ve bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Artık işlem bitmiştir. Bundan böyle kuşunuz bir ömür boyu takacağı bileziğine sahip olmuştur. GEÇMİŞ OLSUN!

bilezik_takilmasi_01

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak