Kanaryalarda Bağırsak iltihaplanmasi ve Tedavisi

Kanaryalarda Bağırsak iltihaplanmasi ve Tedavisi

Belirtileri: En kesin belirti, diskilarinin yeşil renkte, kokulu ve bazen de kanlı olusudur. Karin tüylerine üflendiginde, derisinin koyu kırmızı, hatta mor renkte olduğu görülür. Bunların yanı sıra genel kanaryada bir keyifsizlik, durgunluk, ötmeye ve yeme karşı isteksizlik hali göze çarpar.
Nedenleri: Kötü beslenme, tozlu, temizlenmemis, Kirli Tohumlar, bozuk nitelikli sebze ve meyveler, kokusmaya yüz tutmuş mamalar bağırsak iltihaplanmalarinin belli basli nedenleri arasında sayılabilir. Bundan başka çok önemli bir neden de, taneli besinlerin ögütüldügü taslikta yeterine kum bulunmamasi ve ögütülemeyen yem tanelerinin hastalığa sebebiyet vermesidir.
Tedavisi: Bağırsak iltihaplanmasi geçirmekte olan kanarya, diger kanaryalardan ayrılır. Yeşillik ve meyve verilmez. Temizlenmis özel kanarya kumu saglanarak, tasligin kum gereksinmesi karşılanır. Yem olarak bir süre için yalnizca patates haslamasi ve iyilesmeyi saglamak için düzenli bir sekilde her gün degistirilen sularına 10 damla Terramycine, 10 damla Fema-zatine damlatilir.

Konu yazarı

2 Yorum

  1. Savas dedi ki:

    Acaba tuylerinde yipranmada oluyor mu?

Yorum Bırak